FE-ADAMS-4P-BB
Adams 4 Light Pendant Chandelier - Burnished Brass
Feiss


Inspired by the Victorian age, the Adams collection of pendants features classic, glass orbs with vintage cast rosette details. Both the crown and the ceiling canopy are surrounded by a decorative metal casing to achieve superior detailing with the same rosette detail featured on the centre strap.
Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 679mm D: 498mm Min/Max Drop: 832mm - 2356mm
Product Specification
| Brand | Feiss |
|---|---|
| Box Weight | 14.00kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Burnished Brass |
| Family | Adams |
| Width | 498mm |
| Product Weight | 9 |
| Diameter | 498mm |
| Fitting Height | 679mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 832mm |
| Maximum Drop | 2356mm |
| Build Materials | Steel, Clear Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 4 |
| Socket | E14 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Dimmable Lamp | Dimmable |
| Chain/Wire/Cord Length | 1524mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 679mm D: 498mm Min/Max Drop: 832mm - 2356mm |
| Box Dimensions | 99 x 58 x 39cm |
Customer reviews
-
Chain/Wire/Cord Length:1524mm
-
Number of lamps:4
-
Diameter:498mm
-
Maximum Wattage:60W
-
Box Dimensions:99 x 58.5 x 39.5cm
-
Ceiling Pan Colour:Burnished Brass
-
Class:Class I
-
Socket:E14
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Power Source:mains voltage
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Build Materials:Steel, Glass
-
Type:Chandelier
-
Brand:Feiss
-
Product Code:FE-ADAMS-4P-BB
-
Weight:11.93kg






