The stylish Aegean family features hand forged scrolls accented by cut glass droplets and sconces and is available in a highly Polished Nickel plating, Polished Brass or Aged Brass finish. Comprising of two wall and three ceiling lights, which are flush convertible, the Aegean fittings will add style to both contemporary and classical settings.
AG8-AGED-BRASS
Aegean 8 Light Chandelier - Aged Brass
Elstead Lighting


The stylish Aegean family features hand forged scrolls accented by cut glass droplets and sconces and is available in a highly Polished Nickel plating, Polished Brass or Aged Brass finish. Comprising of two wall and three ceiling lights, which are flush convertible, the Aegean fittings will add style to both contemporary and classical settings.
Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 460mm D: 650mm Min/Max Drop: 550mm - 1810mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 7.78kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Aged Brass |
| Family | Aegean |
| Width | 650mm |
| Product Weight | 7 |
| Diameter | 650mm |
| Fitting Height | 460mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 550mm |
| Maximum Drop | 1810mm |
| Ceiling Pan Colour | Aged Brass |
| Build Materials | Steel, K9 Cut Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 8 |
| Socket | E14 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord Length | 1760mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 460mm D: 650mm Min/Max Drop: 550mm - 1810mm |
| Box Dimensions | 84 x 32 x 68cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Ceiling Pan Height | 18.8mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | 120.5mm |
Customer reviews
-
Maximum Wattage:60W
-
Diameter:650mm
-
Number of lamps:8
-
Box Dimensions:84 x 32 x 68cm
-
Ceiling Pan Colour:Aged Brass
-
Class:Class I
-
Socket:E14
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Power Source:mains voltage
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Build Materials:Steel
-
Type:Chandelier
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:AG8-AGED-BRASS
-
Weight:7kg

















