Steel tapered column floor lamp finished in Polished Nickel. Includes a Black faux silk hard-backed shade. LS464
ASCENT-FL-PN-BK
Ascent 1 Light Floor Lamp with Black Shade - Polished Nickel
Elstead Lighting


Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 1810mm D: 460mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 13.00kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | plug |
| Finish | Polished Nickel |
| Family | Ascent |
| Width | 460mm |
| Product Weight | 11.7 |
| Fitting Height | 1810mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 460mm |
| Build Materials | Steel |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable smart lamps |
| Product Dimensions | H: 1810mm D: 460mm |
| Box Dimensions | 25 x 28 x 151cm |
| Shade Colour | Black |
| Shade Material | Faux Silk hard-backed |
Customer reviews
-
Suitable Location:Interior
-
Voltage:220-240v 50hz
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Power Source:plug
-
Family:Ascent
-
Width:460mm
-
Product Weight:11.7
-
Fitting Height :1810mm
-
Projection/Depth:460mm
-
Build Materials:Steel
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Maximum Wattage:60W
-
Number of lamps:1
-
Socket:E27
-
Dimmable Fitting:Compatible with dimmable smart lamps
-
Product Dimensions:H: 1810mm D: 460mm
-
Box Dimensions:25 x 28 x 151cm
-
Shade Colour:Black
-
Shade Material:Faux Silk hard-backed
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:ASCENT-FL-PN-BK
-
Weight:11.7kg







