Add a little bit of colonial charm to your outdoor lighting with the Ashland Bay Collection. The traditional design is enhanced by a weathered zinc finish and clear seeded glass. Use with LED Edison-styled bulbs for time-honoured appeal.
KL-ASHLANDBAY-5P
Ashland Bay 5 Light Outdoor Chandelier - Weathered Zinc
Kichler


Guarantee : 3 year anti corrosion guarantee
Dimensions : H: 508mm D: 663mm Min/Max Drop: 624mm - 1473mm
Product Specification
| Brand | Kichler |
|---|---|
| Box Weight | 6.70kg |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Weathered Zinc |
| Family | Ashland Bay |
| Width | 625mm |
| Product Weight | 6.03 |
| Diameter | 663mm |
| Fitting Height | 508mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 624mm |
| Maximum Drop | 1473mm |
| Ceiling Pan Colour | Weathered Zinc |
| Build Materials | Aluminium, Seeded Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 5 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Rods Supplied | 2 x 152mm and 2 x 305mm rods. |
| Product Dimensions | H: 508mm D: 663mm Min/Max Drop: 624mm - 1473mm |
| Box Dimensions | 72 x 45.5 x 57.5cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Ceiling Pan Height | 25mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | 127mm |
Customer reviews
-
Guarantee:3 year anti corrosion guarantee
-
Number of lamps:5
-
Barcode:5024005292418
-
Maximum Wattage:60W
-
Diameter:663mm
-
Box Dimensions:72 x 45.5 x 57.5cm
-
Commodity Code:94051990
-
Class:Class I
-
Socket:E27
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Build Materials:Steel, Seeded Glass
-
Ceiling Pan Colour:Weathered Zinc
-
Finish:Weathered Zinc
-
Type:Chandelier
-
Brand:Kichler
-
Product Code:KL-ASHLANDBAY-5P
-
Weight:6.03kg
























