BL48M-BLACK
Canterbury 1 Light Chain Lantern - Black
Elstead Lighting


The Canterbury range of medium sized lanterns with typically British style window bars and elegant curves and scrolls. Manufactured from die-cast aluminium
Guarantee : 5 year anti corrosion guarantee
Dimensions : H: 300mm D: 215mm Min/Max Drop: 414mm - 895mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 2.30kg |
| Guarantee | 5 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP43 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Canterbury |
| Width | 215mm |
| Product Weight | 2.07 |
| Fitting Height | 300mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 414mm |
| Maximum Drop | 895mm |
| Ceiling Pan Colour | Black |
| Build Materials | Cast Aluminium, Ripple Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord Length | 490mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 300mm D: 215mm Min/Max Drop: 414mm - 895mm |
| Box Dimensions | 22 x 22 x 24cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Ceiling Pan Height | 30mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | 110mm |
Customer reviews
-
Number of lamps:1
-
Maximum Wattage:100W
-
Box Dimensions:22 x 22 x 24cm
-
Guarantee:5 year anti corrosion guarantee
-
Barcode:5024005238508
-
Commodity Code:94051990
-
Ceiling Pan Colour:Black
-
Finish:Black
-
Class:Class I
-
Build Materials:Die-Cast Aluminium, Glass
-
Socket:E27
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Type:Chain Lantern
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:BL48M-BLACK
-
Weight:2.07kg




