Cheadle features traditional castings with large opal glass shades to create an opulent statement in your bathroom
BATH-CD3
Cheadle 3 Light Semi-Flush - Polished Chrome
Elstead Lighting


Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 410mm D: 450mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 4.18kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Interior / Bathroom |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Polished Chrome |
| Family | Cheadle |
| Width | 450mm |
| Product Weight | 3.76 |
| Diameter | 450mm |
| Fitting Height | 410mm |
| Class | Class I |
| Ceiling Pan Colour | Polished Chrome |
| Build Materials | Steel, Opal Glass |
| Colour Rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | 3 x 3W LED G9 |
| LED Colour Temp | 3000k |
| LED Lumens | 300Lm each |
| Maximum Wattage | 3W LED |
| Number of Lamps | 3 |
| Socket | G9 |
| Spare Glass/Shade | GS259 |
| Wattage Equivalent | 28W |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Dimmable Lamp | Dimmable |
| Product Dimensions | H: 410mm D: 450mm |
| Box Dimensions | 55 x 50 x 29cm |
| Ceiling Pan Height | 56.01mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | 122mm |
Customer reviews
-
Hours:25000
-
Number of lamps:3
-
Lamp(s) Included:3 x 3W LED G9
-
Maximum Wattage:3W LED
-
Diameter:450mm
-
Barcode:5024005351719
-
Box Dimensions:55 x 50 x 29cm
-
Commodity Code:94051990
-
Class:Class I
-
Socket:G9
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Build Materials:Mild Steel, Glass
-
Integrated LED:No
-
Ceiling Pan Colour:Polished Chrome
-
Finish:Polished Chrome
-
Type:Chandelier
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:BATH-CD3
-
Weight:3.76kg

