A comprehensive range of classic lanterns in turn of the century style, available in three size options, small, medium and very large. The range covers pedestal, pillar, wall, lamp-post and suspended versions and each product is offered with clear textured blown glass and a hand finished Rusty Bronze Patina.
CC2-S
Chicago 1 Light Small Down Wall Lantern - Rusty Bronze Patina
Elstead Lighting


Guarantee : 3 year anti corrosion guarantee
Dimensions : H: 470mm W: 235mm P: 280mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 3.20kg |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Family | Chicago |
| Width | 235mm |
| Product Weight | 2.88 |
| Fitting Height | 470mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 280mm |
| Build Materials | Cast Aluminium, Hand Blown Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 100W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare Glass/Shade | GS205 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product on Run-out | Yes |
| Product Dimensions | H: 470mm W: 235mm P: 280mm |
| Box Dimensions | 33 x 28 x 53cm |
| Back plate Width | 110mm |
| Back plate Projection | 23mm |
| Back plate Height | 214mm |
Customer reviews
-
Number of lamps:1
-
Maximum Wattage:100W
-
Guarantee:3 year anti corrosion guarantee
-
Box Dimensions:33 x 28 x 53cm
-
Barcode:5024005454205
-
Commodity Code:94051990
-
Class:Class I
-
Socket:E27
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Finish:Rusty Bronze Patina
-
Build Materials:Steel, Hand Blown Glass
-
Type:Wall Light
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:CC2-S
-
Weight:2.88kg










