A comprehensive range of classic aluminium lanterns in turn of the century style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a textured black finish. IP44 rated.
CC2-S-BK
Chicago 1 Light Small Wall Lantern - Textured Black
Elstead Lighting


Guarantee : 3 year
Dimensions : H: 470mm W: 235mm P: 280mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 3.20kg |
| Guarantee | 3 year |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Textured Black |
| Family | Chicago |
| Width | 235mm |
| Product Weight | 2.88 |
| Diameter | 235mm |
| Fitting Height | 470mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 280mm |
| Build Materials | Cast Aluminium, Clear Seeded Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 470mm W: 235mm P: 280mm |
| Box Dimensions | 33 x 28 x 53cm |
Customer reviews
-
Class:1
-
Number of lamps:1
-
Diameter:235mm
-
Guarantee:3 year
-
Box Dimensions:33 x 28 x 53cm
-
Maximum Wattage:60W
-
Build Materials:Aluminium, Clear Seeded Glass
-
Socket:E27
-
Lamp(s) Included:No
-
Type:Wall Lantern
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:CC2-S-BK
-
Weight:2.88kg








