A comprehensive range of classic lanterns in turn of the century style, available in three size options, small, medium and very large. The range covers pedestal, pillar, wall, lamp post and suspended versions and each product is offered with clear textured blown glass and a hand finished Rusty Bronze Patina.
CC2-L
Chicago 4 Light Large Down Wall Lantern - Rusty Bronze Patina
Elstead Lighting


Guarantee : 3 year anti corrosion guarantee
Dimensions : H: 700mm W: 355mm P: 430mm
Product Specification
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 8.30kg |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Family | Chicago |
| Width | 355mm |
| Product Weight | 7.47 |
| Fitting Height | 700mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 430mm |
| Build Materials | Cast Aluminium, Hand Blown Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 4 |
| Socket | E14 |
| Spare Glass/Shade | GS207 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product on Run-out | Yes |
| Product Dimensions | H: 700mm W: 355mm P: 430mm |
| Box Dimensions | 47 x 41 x 76cm |
Customer reviews
-
Guarantee:3 year anti corrosion guarantee
-
Number of lamps:4
-
Box Dimensions:47 x 41 x 76cm
-
Barcode:5024005453802
-
Maximum Wattage:60W
-
Commodity Code:94051990
-
Class:Class I
-
Socket:E14
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Finish:Rusty Bronze Patina
-
Build Materials:Steel, Hand Blown Glass
-
Type:Wall Light
-
Brand:Elstead Lighting
-
Product Code:CC2-L
-
Weight:7.47kg










