Inspired by Craftsman design, the Crusade outdoor series is clean and classic. Encased in criss-crossed bands, the clear seeded glass emits plenty of light. The fixture body is created using a composite material suitable for extreme temperatures and is resistant to fading.
QZ-CRUSADE8-BLK
Crusade 1 Light Chain Lantern - Earth Black
Quoizel


Guarantee : coastal collection 5 year anti corrosion guarantee
Dimensions : H: 325mm D: 202mm Min/Max Drop: 414mm - 2890mm
Product Specification
| Brand | Quoizel |
|---|---|
| Box Weight | 3.65kg |
| Guarantee | coastal collection 5 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Earth Black |
| Family | Crusade |
| Width | 202mm |
| Product Weight | 3.29 |
| Diameter | 202mm |
| Fitting Height | 325mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 414mm |
| Maximum Drop | 2890mm |
| Ceiling Pan Colour | Imperial Silver |
| Build Materials | Weather Resistant Composite, Clear Seeded Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | no |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare Glass/Shade | GS1100 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord Length | 2438mm of chain. |
| Product Dimensions | H: 325mm D: 202mm Min/Max Drop: 414mm - 2890mm |
| Box Dimensions | 30.8 x 48.9 x 48.9cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Ceiling Pan Height | 21mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | Ø131mm |
Customer reviews
-
Number of lamps:1
-
Diameter:202mm
-
Chain/Wire/Cord Length:2438mm
-
Box Dimensions:30.84 x 48.9 x 48.9cm
-
Maximum Wattage:60W
-
Class:Class I
-
Guarantee:coastal collection 5 year anti corrosion guarantee
-
Build Materials:Composite, Clear Seeded Glass
-
Socket:E27
-
Ceiling Pan Colour:Imperial Silver
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:no
-
Type:Chain Lantern
-
Brand:Quoizel
-
Product Code:QZ-CRUSADE8-BLK
-
Weight:3.29kg

