The Dublin bathroom collection features detailed pressed glass shades with a textured look complemented by a Polished Chrome or Painted Natural Brass effect, creating a sophisticated fitting suitable for any home.
QZ-DUBLIN-SF-PNBR
Dublin 1 Light Semi-Flush - Painted Natural Brass
Quoizel


Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 205mm D: 182mm
Product Specification
| Brand | Quoizel |
|---|---|
| Box Weight | 2.26kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Interior / Bathroom |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Painted Natural Brass |
| Family | Dublin |
| Width | 182mm |
| Product Weight | 2.03 |
| Diameter | 182mm |
| Fitting Height | 205mm |
| Class | Class I |
| Build Materials | Steel, Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 40W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare Glass/Shade | GS1169 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 205mm D: 182mm |
| Box Dimensions | 23.5 x 23.5 x 30cm |
| Height Adjustable | No |
| Ceiling Pan Height | 36mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | Ø144mm |
Customer reviews
-
Number of lamps:1
-
Diameter:182mm
-
Box Dimensions:23.5 x 23.5 x 30cm
-
Maximum Wattage:60W
-
Class:Class I
-
Socket:E27
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:no
-
Build Materials:Steel, Glass
-
Type:Flush Light
-
Brand:Quoizel
-
Product Code:QZ-DUBLIN-SF-PNBR
-
Weight:2.03kg




