This understated style provides a stylish, soft modern look for almost any room. The etched shade is painted white inside, diffusing the light evenly and illuminating your home with a soothing glow. It is held in place by softly curved arms, finished in Palladian Bronze.
QZ-GRIFFIN-SFS-PN
Griffin 3 Light Semi-Flush - Palladian Bronze
Quoizel


Guarantee : general 2 year guarantee
Dimensions : H: 301mm D: 422mm
Product Specification
| Brand | Quoizel |
|---|---|
| Box Weight | 5.50kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Palladian Bronze |
| Family | Griffin |
| Width | 422mm |
| Product Weight | 4.95 |
| Diameter | 422mm |
| Fitting Height | 301mm |
| Class | Class I |
| Ceiling Pan Colour | Vintage Bronze |
| Build Materials | Metal, Etched Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 3 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 301mm D: 422mm |
| Box Dimensions | 47 x 47 x 29cm |
Customer reviews
-
Maximum Wattage:100W
-
Number of lamps:3
-
Diameter:422mm
-
Box Dimensions:47 x 47 x 29cm
-
Class:Class I
-
Socket:E27
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Power Source:Mains Voltage
-
Build Materials:Metal, Etched Glass
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Ceiling Pan Colour:Vintage Bronze
-
Type:Semi-Flush
-
Brand:Quoizel
-
Product Code:QZ-GRIFFIN-SFS-PN
-
Weight:4.95kg










