The Kimrose collection is an Art Deco masterpiece. Its geometric shapes take center stage in a gorgeous Polished Nickel finish. The shades are clear fluted glass, meaning they're ribbed gently with vertical grooves to produce a subtle lighting effect. For lighting without the effect, simply remove the shades.
QN-KIMROSE10-PN
Kimrose 10 Light Linear Chandelier - Polished Nickel
Kichler


Dimensions : H: 449mm W: 1137mm D: 325mm Min/Max Drop: 558mm - 1625mm
Finish : Polished Nickel
Product Specification
| Brand | Kichler |
|---|---|
| Box Weight | 13.20kg |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Suitable Location | Interior |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Power Source | mains voltage |
| Finish | Polished Nickel |
| Family | Kimrose |
| Width | 1137mm |
| Product Weight | 10.8 |
| Fitting Height | 449mm |
| Class | Class I |
| Minimum Drop | 558mm |
| Maximum Drop | 1625mm |
| Projection/Depth | 325mm |
|---|---|
| Build Materials | Steel, Clear Fluted Glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 40W |
| Number of Lamps | 10 |
| Socket | E14 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Rods Supplied | 2 x 152mm and 6 x 305mm rods |
| Product Dimensions | H: 449mm W: 1137mm D: 325mm Min/Max Drop: 558mm - 1625mm |
| Box Dimensions | 117 x 35.2 x 38.5cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Shade Colour | Clear Fluted |
| Shade Material | Glass |
Customer reviews
-
Number of lamps:10
-
Box Dimensions:117 x 35.2 x 38.5cm
-
Maximum Wattage:40W
-
Barcode:5024005715719
-
Commodity Code:94051990
-
Class:Class I
-
Shade Colour:Clear Fluted
-
Socket:E14
-
Guarantee:general 2 year guarantee
-
Shade Material:Glass
-
Power Source:Mains Voltage
-
Integrated LED:No
-
Lamp(s) Included:No
-
Finish:Polished Nickel
-
Build Materials:Steel, Clear Fluted Glass
-
Type:Chandelier
-
Brand:Kichler
-
Product Code:QN-KIMROSE10-PN
-
Weight:10.8kg











